Juozas Laivys ir Juozas Laivys

by

JUOZAS LAIVYS

2008 09 03 – 2008 09 30

Tulips & Roses, Gaono g. 10, Vilnius

Atidarymas: 2008 09 03 – 19:00

Parodoje galima pamatyti daug fotografijų. Kuo jos ypatingos? Vos apsidairius galima pastebėti, kad nuotraukos darytos seniai -gal prieš trisdešimt, o gal net prieš keturiasdešimt metų. Visos fotografijos yra juodai baltos, kai kurių paviršiuose matyti dulkės, pirštų atspaudai ir įbrėžimai. Pavienius vaizdus iššifruoti ganėtinai sunku. Didelė dalis nuotraukų yra portretai: vienoje fotografijoje matyti autobuse sėdinti besišypsanti mergina, užsidėjusi turbaną ir žibančiomis akimis žiūrinti į objektyvą. Ar ji keliavo kartu su fotografu, ar jie tiesiog tą akimirką kažkur pirmąkart susitiko ir daugiau nepasimatė? Kitoje nuotraukoje vyras juodu apsiaustu svyruoja ant vos besilaikančio medinio tilto ir žiūri į savo atvaizdą
vandenyje. Galima spėti, kad tai buvo jo paskutinė fotografija. Tuomet dar yra prieš daug metų kažkokioje parodoje eksponuotų tuščių baldu vaizdai, paradas gatvėje, žygiuojantis atbulomis, lėktuvas, kylantis paveikslėlyje. Atrodo, kad nuotraukose rutuliojasi kažkokia istorija -kita vertus, galbūt ji rutuliojasi tik žiūrovo galvoje?

Juozas Laivys prisipažįsta, kad ne jis yra šių fotografijų autorius. Tačiau jis išgelbėjo nuotraukų
negatyvus nuo sunaikinimo ir atrinko vaizdus parodai. Fotografijas padarė Juozo tėvas – irgi Juozas Laivys. Dabar turbūtbūtų teisinga abu šiuos žmones laikyti lygiaverčiais autoriais, besidalijančiais vienu vardu ir viena paroda. O kaipgi su žiūrovu?
Žiūrovas keistai susipainioja skirtingose laiko zonose, kai bando suprasti, kur “įvyksta“ fotografija -praeityje ar ateityje? Tampa sunku žengti žingsnį atgal ir pamatyti tai, kas iš tiesų pavaizduota fotografijų paviršiuose. Tačiau niekas nėra paslėpta. Visi vaizdai nemeluodami rodo praeitį -tik kiekvieną kartą vos kitaip, nelygu kur ir kada yra tavo dabartis. Tą lyg ir patvirtina Juozo posmas:

Nedaug ką čia suprasi įsigilinęs į vaizdą
Tai tik fragmentai fragmente
Beprasmiškai sulįs į vieną laiką
Kad vėl gyventų kitame laike

Juozas Laivys yra gimęs 1943 metais, fotografavo 1960-1969. Juozas Laivys yra gimęs 1976 metais, studijavęs Vilniaus Dailės Akademijoje ir “Ecole Nationale des Beaux-Arts“ Lione, Prancūzijoje. Menininkas yra surengęs šešias personalines parodas bei projektus, dalyvavęs grupinėse parodose “Tulips & Roses“ galerijoje, Šiuolaikinio Meno Centre Vilniuje, “Gasworks“ meno centre Londone, Jaunųjų menininkų
bienalėje Taline bei daugelyje kitų meninių projektų.

Reklama

Žymos: , ,

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s


%d bloggers like this: