Tėvai, sumušti suomiai ir visi kiti tarp jų…

by

 

Harri Palviranta

Harri Palviranta

 

 

Prisimenant neseniai aplankytas kelias fotografijų parodas, dalijamės įspūdžiais… Daug kas stebėjosi nematyta grupės „Doooooris“ apipaišytų, nefotošopiškai papuoštų fotografijų ekspozicija “Arkos“ galerijoje. Taigi – kas tas Doooooris? Atsako Neringa Černiauskaitė:

Vienas įdomiausių tokių atradimų – „Doooooris“ menininkų grupė iš uostamiesčio. Veikę paskutinio XX a. dešimtmečio pradžioje kaip nepriklausoma grupuotė, jie tapo trumpalaikėmis snaudžiančios Klaipėdos meno scenos (naujojo) avangardo žvaigždėmis. Audrius Jankauskas, Saulius Kanapeckas, Remigijus Treigys, Arvydas Karvelis ir Raimundas Urbonas sudarė tas penkias „o“ raides pavadinime, kilusiame iš tuomet itin populiarios grupės „Doors“. Pasidalinę Urbono fotografijas, A. Jankauskas bei A. Karvelis perkūrė jas pagal savo skonį, praplėsdami ne tik vizualiai, bet ir kontekstualiai. Taiklūs tekstiniai komentarai, primityvus „paspalvinimas“ ar naujų objektų įvedimas akivaizdžiai ironizuoja rimtąją fotografiją ir remiasi paraščių principais bei estetika. Jie sąmoningai laikėsi ir socialinio, ir kultūrinio gyvenimo paraštėse, stengdamiesi kiek įmanoma labiau išlikti nevaržoma, neįpareigota, neoficialia grupuote. Tokie jie gal ir būtų likę Vilniuje, jei parodos kuratorė nebūtų jų ištraukusi iš Klaipėdos „naujojo avangardo“ archyvų stalčiaus. Jų manifeste aiškiai nubrėžtos grupės veiklos taisyklės – ironija, atvirumas, nuoseklus nerimtumas, – kurias galima nusakyti vienu manifesto teiginiu „DOOOOORIS NARIAI ŽINO, KĄ DARO, BET NEDARO“. Įdomu, kiek dar yra tokių menininkų grupuočių, apie kurių egzistavimą sužinosim po gerų dvidešimties metų? Daugiau apie parodą “Ir aš tarp jų“ – ČIA>

Laivys kvadratu! Apie Juozo Laivio eksponuotą Juozo Laivio fotografijų parodą skaitome  ČIA>.

Pirmoji festivalio „In Focus“ paroda „Skandinavija: kasdienybės akimirkos“ „Vartų“ galerijoje. M.Krikštopaitytė rašo: “abu fotografai, suomis Harri Pälviranta ir islandas Spessi, atitinka ne tik vykusio fotografo, bet ir aktualaus šiuolaikinio menininko kriterijus. Kalbant konkrečiau, už fotografijų yra pasakojimai ir idėjos, prie kurių gerokai padirbėta. Malonioji dalis yra tai, kad šalia nereikia turėti aprašymo, idėja ir taip puikiausiai matoma. Ypač Harri Pälviranta „Sumuštųjų“ serijoje. Menininkas metus laiko fotografavo žmones iškart po muštynių gatvėje. Nors Suomija garsėja santūrumu ir racionalumu, pagal statistiką joje itin dažnas smurtas gatvėje. Tai tarsi išvirkščioji nutylėta visuomenės pusė. Kadrai ištraukti su stipria blykste iš nakties. Didelio fotoaparato pasirinkimas sugestijuoja pretenzijas į profesionaliąją fotografiją. Rakursai ir kompozicijos referuoja į klasikinės dailės istorijos ikonografiją. Sukruvintas dailus jaunuolis akimirksniu primena Kristų Golgotos kelyje, senyvas vyriškis nuleistomis akimis nuotraukos centre siejasi su klasikinio portreto komponavimo tradicija, ant panko su skiautere nuskustos galvos tekantis kraujas asocijuojasi su gesto tapyba. Harris Pälviranta, atrinkdamas kadrus, tokio estetinio poveikio siekia tyčia. Taip dokumentinė fotografija įgyja meninį sluoksnį. Visas tekstas apie parodą – ČIA>

Vokietijos ir Prancūzijos fotografijos parodos analizuojamos  ČIA> (prisimename prancūzės projektą, kurioje yra jos tėvo fotografijos ir palyginam jį su Juozo Laivio tėvo fotografijomis (bent jau pabandom tai padaryti).

Dar galima spėti aplankyti:

<iki rugsėjo 24d. –  B.Konopkos “Kinija-pilkumos imperija“ (pamokos metu palyginsime jo darbus su Eugène Atget darbais) – galerijoje “Arka“, Aušros vartų 7.

<iki rugsėjo 30d. –  “1922…“ (A.Aleksandravičius, B.Buračas, A.Kunčius, A.Macijauskas, R.Požerskis, R.Rakauskas, A.Sutkus, S.Žvirgždas) Vilniaus rotušėje, Didžioji 31.

<iki rugsėjo 27d.  – “Aš tarp jų“ – galerijoje “Arka“, Aušros vartų g. 7.

<iki spalio 1d. – “Ištekėjusios moterys“ – galerijoje “Znad Willi“, Išganytojo g. 2/4.

<iki rugsėjo 27d. – “Lietuvos jaunieji: 1ąKartą“ – prancūzų kultūros centre, Didžioji 1.

<iki spalio 22d. – “Lietuvos dailė ‘08. Fotografija“ –   ŠMCVokiečių g. 2

<iki rugsėjo 30d. –  Juozas Laivys – galerija “Tulips & Roses“, Gaono g. 10

Įdomių vaizdų!

Reklama

Žymos: , , , , , , , , , ,

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s


%d bloggers like this: