Nepatogus kinas

by

Žmogaus teisių kino festivalis „Ad Hoc: Nepatogus kinas“ – vienintelis dokumentinių filmų žmogaus teisių tema festivalis Baltijos šalyse. Antrus metus iš eilės vyksiančiame festivalyje – dvigubai gausesnė programa, susitikimai su režisieriais, diskusijos bei „žiūrovų balso“ nominacija labiausiai auditorijai patikusiam filmui. Festivalio organizatoriai tikisi, kad žiūrovai gausiai lankys kino peržiūras – kaip ir pernai, visi seansai yra nemokami.

Festivalio kalendorius – ČIA>
Išsami programa – ČIA>

Visus filmus galima pamatyti nemokamai. Aprašymai – ČIA>

Žemiau – keletas filmų aprašymų tiems, kuriems neužtenka kantrybės studijuoti visą programą:


Durakovo – kvailių kaimas
(Durakovo: Village Of Fools)

Šių metų Sandanso festivalyje už geriausią režisūrą apdovanotame filme „karaliauja“ Michailas Morozovas – buvęs karininkas, geras krikščionis ir sėkmingai besiverčiantis verslininkas. Jis tarsi feodalas valdo Durakovą („Kvailių kaimą“), esantį už šimto kilometrų nuo Maskvos. Čia iš visos Rusijos atvykstama pasimokyti „teisingo“ požiūrio į darbą, gyvenimą ir valdžią. Atvykėliai pakliūva į absoliučią naujojo šeimininko kontrolę, kuriai privalo besąlygiškai paklusti. „Tai, ką mes turime čia, yra bendruomenė, gerbianti valdžią iš viršaus. To labiausiai ir trūksta mūsų šaliai“, brėžia valdžios vertikalę Morozovas.

Vilnius: Menų spaustuvė (J) 10.24, 20.00; Skalvija 10.27*19.10
Kaunas: M. Žilinsko galerija 10.07*19.20

Klaipėda: P. Domšaičio galerija 11.06*19.30

—————————————————————————————–

Drugelis
(Butterfly)
Gemma yra paprasta mergina, turinti ypatingą bruožą – ji kenčia nuo albinizmo. Jos oda ir plaukai neturi jokio pigmento. Kartu Gemma kenčia nuo prasto regėjimo. Tačiau Gemmos akys, priešingai nei viename iš daugelio albinizmą supančių stereotipų, yra žydros. „Raudonos akys būna tik filmuose…ir pas triušius“, – su šypsena lūpose ir širdgėla širdyje ištaria Gemma.
Vilnius: Menų spaustuvė (K) 10.25*17.00
——————————————————————————————-
Girdintis berniukas
(Hearing Boy)
Karen yra kurčia. Ji susilaukia girdinčio berniuko ir yra priversta susidurti su girdinčiųjų pasauliu, kuris jai visą laiką buvo svetimas ir kurį ji buvo linkusi ignoruoti. Scenos iš šeiminio gyvenimo parodo, koks platus ir sunkiai įveikiamas plyšys atsivertų tarp Karen ir jos sūnaus be Katrin pagalbos. Tačiau abi sesės supranta, kad Katrin negalės gyventi sesers gyvenimo ir Karen privalo rasti būdų, kaip bendrauti su savo sūnumi. Katrin filmas apie jos seserį atveria duris į kurčiųjų pasaulį, kuris dažnai yra klaidingai įsivaizduojamas ir sunkiai suprantamas. Girdintis berniukas parodo šį pasaulį iš vidaus ir atskleidžia jo kasdienybės dramą.

Vilnius: Menų spaustuvė (K) 10.24*21.20

Klaipėda: P. Domšaičio galerija 11.09*16.20

Nepakeliamas būties baltumas
(The Unbearable Whiteness Of Being)

Kino kūrėjas iš Indijos kartu su Škotų prodiuseriais, žvalgydamiesi po įvairios paskirties daiktų mugę, atranda keistą prekę. Odos balinimo kremas – vienas populiariausių pirkinių tarp tamsiaodžių mugės lankytojų. Kai kurie pirkėjai teigia, kad šviesesnė oda jiems suteiktų aukštesnį socialinį statusą. Nors tai šaltas ir stiliumi TV dokumentiką primenantis filmas, tačiau pakaks vos keleto minučių, kad kiltų diskusija apie vidinį rasizmą, vis dar slypintį daugelyje iš mūsų XXI amžiuje.

Vilnius: Menų spaustuvė (K) 10.25*17.00

Gyvenimas laiptinėje
(Living On The Landing)

Monika, moteris, kuri greičiausiai turėtų būti vadinama „bename“, dvylika metų gyvena vienoje Berlyno namo laiptinėje. Čia ji miega, leidžia laiką ir yra susikūrusi nedidelį jaukų ir tvarkingą gyvenamąjį plotą. Tolerantiškų namo gyventojų dėka laiptinė Monikai tapo vieta, kur ji jaučiasi saugi ir gali vadinti savo namais.

Vilnius: Skalvija 10.27*16.15

Ji – vaikinas, kurį pažinojau
(She’s A Boy I Knew )

Tėvai prarado sūnų, seserys – brolį, o žmona – vyrą, kai Steven‘as Haworth‘as nusprendė nebegalįs ilgiau gniaužti savyje tikrosios prigimties. Drąsiame, atvirame autobiografiniame filme Gwen pasakoja savo istoriją. Tačiau tai nėra tiesiog filmas apie lyties pasikeitimą ir paslaptingą žmogaus seksualumo prigimtį. Nelengvais pokalbiais su artimaisiais, asmeninio archyvo ir šmaikščių animacijos intarpais režisierė pateikia atvirą, nuoširdžią ir neįtikėtiną praradimo ir besąlygiškos meilės istoriją.

Vilnius: Skalvija 10.27*21.00; ŠMC 10.31*15.30
Kaunas: M. Žilinsko galerija 11.06*19.50

Populiarus itališkas suoliukas
(Italian Popular Bench)

Sukurti dešimties minučių filmui režisieriui Werther Germondari prireikė daugiau nei šešerių metų. Nuo 2000 metų režisierius fiksavo vieną Finanze aikštės suoliuką Romos mieste. Nuo projekto pradžios suoliukas suteikė prieglobstį šimtams žmonių ir buvo įvairiausių tautybių žmonių susitikimų liudininkas.

Vilnius: Menų spaustuvė (K) 10.27*19.00

Du ar trys dalykai, kuriuos žinau apie jį
(2 Or 3 Things I Know About Him)

Šeimos drama ir netolimos praeities faktai susipina, kai režisierius Malte Ludin nusprendžia sukurti filmą apie savo tėvą – aukštą nacistinės Vokietijos pareigūną, 1947 m. nuteistą myriop už nusikaltimus prieš žmoniją. Režisierius nebijo kelti nepatogių klausimų savo artimiesiems, kurių daugelis stengiasi pamiršti tamsiąją giminės istoriją arba rasti pateisinimą žiauriems netolimos praeities įvykiams. Neįtikėtinai intymus ir drąsus filmas apie kartą, bandančią susitaikyti su šeimos istorija ir kaltės jausmu.

Vilnius: Menų spaustuvė (J) 10.27* 19.00; ŠMC 10.29*19.50

Kaunas: M. Žilinsko dailės galerija 11.05*19.20

Klaipėda: LCC 11.08*18.00


Laikyk mane tvirtai, paleisk mane
(Hold Me Tight, Let Me Go)

Mulberry Bush mokykloje mokosi vaikai, tapę nebesuvaldomi paprastoje mokykloje ir namie. Dėl patirtų emocinių sukrėtimų ir traumų vaikai gali pratrūkti bet kurią minutę, tad kiekvienam Mulberry Bush moksleiviui skiriamas suaugęs prižiūrėtojas. Tačiau mokykla išsiskiria tuo, kad čia vaikai nebaudžiami, net ir tais atvejais, kai mokytojams tenka patirti įžeidinėjimus, smurtą, patyčias ar būti paprasčiausiai apspjaudytiems. Kim Longonotto atskleidžia mokytojų pastangas perauklėti sunkaus elgesio vaikus ir verčia stebėtis jų ištvermės ir tolerancijos ribomis.

Vilnius: Menų spaustuvė (K) 10.25*15.00; ŠMC 10.30*15.30

Minutė iki devynių
(One Minute To Nine )

Šešiolikmetė Wendy Maldonado, tekėdama už savo vyro mažame Grant Paso miestelyje Oregono valstijoje, tikėjosi, kad priešvestuvinė laimė tęsis amžinai. Deja, netrukus šeimos gyvenimas pavirto nesibaigiančiu žeminimu, smurtu ir baime už savo ir vaikų gyvybes. Po aštuoniolikos metų priekabiavimo ir smurto Wendy randa vienintelį būdą atgauti ramybę – žmogžudystę. Sukrečiantis filmas, kuriame persipina realybės ir praeities vaizdai iš asmeninio šeimos archyvo, paliekantis sumaištį dėl to, kas yra auka, o kas – budelis.

Vilnius: Menų spaustuvė (J) 10.26*17.20; ŠMC 10.29*18.10

Operacija: Grįžimas namo
(Operation Homecomming)

Šių metų Oskaro apdovanojimui nominuotame filme į karą Irake žvelgiama atsisakant politinių vertinimų ar spekuliacijų. Amerikos karių žodžiai, skambantys laiškuose, memuaruose, eilėraščiuose ar esė, priverčia į karą pažvelgti iš žmogiškos pusės. Kartu filmas pateikia gilius karių išgyvenimus, analizuodamas juos per universalias karo temas ir Irako karo kontekstą. Filme skambančiose istorijose, kurias kartkartėmis iliustruoja įtaigios animacijos intarpai, visas emocijų spektras: nuo liūdesio ir komiškų išgyvenimų iki pakylėjančių potyrių ar beprasmio smurto. Tačiau visi pasakojimai išsiskiria nuoširdumu ir jausmų intensyvumu.

Vilnius: Menų spaustuvė (J) 10.25*18.20; ŠMC 10.28*20.00

Klaipėda: P. Domšaičio galerija 11.07*16.50


Perdirbant „The Newsreel“ su Paul McIsaac
(Recycling The Newsreel With Paul McIsaac)

„The Newsreel“ – kontraversiškas nepriklausomų kino kūrėjų judėjimas, inspiruotas Jono Meko idėjų ir siekiantis radikalių socialinių pokyčių. Unikalia filmuota medžiaga iš radikalaus „The Newsreel“ judėjimo bei pokalbiais su vienu iš jo dalyvių – Paul McIsaac – atskleidžiamas radikalių Šiaurės Amerikos septintojo dešimtmečio judėjimų (Black Panther Party, Yippies ir t. t.) požiūris į audringąjį septintąjį dešimtmetį ir jo socialines realijas: karą Vietname, kovą prieš juodaodžių diskriminaciją. Tačiau šis filmas toli gražu nėra vien retrospektyva, tai klausimas šiuolaikinio kino kūrėjams apie tai, kiek menas gali ir turi būti įrankiu, siekiant radikalių socialinių pokyčių ir kur yra ribos.

Vilnius: Menų spaustuvė (K) 10.27*20.00

Širdys
(Hearts)

Tokie paprasti dalykai kaip pusryčiavimas, futbolo varžybos, pasivaikščiojimas ar pokalbiai telefonu tampa ypatingi, jei žvelgi į juos žmogaus, sergančio Dauno sindromu, akimis. Kare Morten pasiperša savo draugei Maybritt, tačiau pora susipyksta, nes Kare nuolat pamiršta užsimauti sužadėtuvių žiedą…

Paprastas, šiltas ir akis atveriantis Oyvind Sandberg filmas Amsterdamo dokumentinių filmų festivalyje nominuotas Sidabriniam vilkui.
Vilnius: Menų spaustuvė (K) 10.25*20.50; Skalvija 10.30*18.50

Kaunas: M. Žilinsko galerija 11.09*20.00

Klaipėda: LCC – 11.07*20.40

Tu norėjai sukurti filmą?
(You Wanted To Make A Film?)

Gali, jauna filmų kūrėja, nusprendžia sukurti filmą apie neįprastą šokėjų porą: poliomielito sukeltą negalią turinčią Zehavą ir tautinių šokių šokėją Oreną. Gali sužavi ypatingas šokėjų ryšys ir užsispyrimas – pora sugeba grakščiai įveikti visas fizines kliūtis. Susidraugavusi su šokėjais, Gali tikisi tapti tokia pat artima ir jiems. Riba tarp viską stebinčio filmo kūrėjo ir filmuojamo subjekto susilieja, ir filmavimas tampa verta dėmesio istorija. Kai Zehava ir Orenas artėja prie savo pasirodymo premjeros, Gali nustumiama į šalį…

Vilnius: Skalvija 10.29*17.00

Už sienos
(Po tamtej stronie / Beyond the Wall)

Lenkijoje gyvenanti ir kurianti režisierė Vita Želakevičiūtė atsigręžia į Rusijos psichiatrinių ligoninių pacientus. Tai, regis, paprasta istorija, papasakota be žodžių. Tačiau pritrenkiantis operatoriaus Józefo Szymuros darbas bei garso montažas daro šį filmą išskirtinį. Filme rodomas kasdienis griežto režimo psichiatrinės ligoninės pacientų gyvenimas, prasidedantis priverstine vaistų doze ryte ir pasibaigiantis cigaretės dūmu vakare. Filmas įtraukia į nykią ligoninės atmosferą ir leidžia pajausti, ką reiškią būti nuolat stebimam beprasmiškoje ir atstumiančioje aplinkoje.

Vilnius: Menų spaustuvė (K) 10.27*16.30

Kaunas: M. Žilinsko galerija 11.05*16.10

Reklama

Žymos: , ,

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: