Savaitės renginiai ŠMC

by
Jantinės Wijnjos projektas „Ted Owens: antroji banga“, nuotrauka iš Tedo Owenso archyvo

Jantinės Wijnjos projektas „Ted Owens: antroji banga“, nuotrauka iš Tedo Owenso archyvo

Paskutinė parodos savaitė:

Lonnie van Brummelen, Jantinės Wijnja, Georgo Kellerio ir Sano Kellerio projektai

Lonnie van Brummelen ir Siebren de Haan kūrinys “Grossraum (Europos sienos”), 2004/2005

Filmas apie tris vietoves – Hrebenne, Ceuta, Lefkosia – Europos paribiuose.

Paskutinieji 35 mm kino triptiko seansai bus rodomi ŠMC kino salėje:

Penktadienį, gegužės 22 d. 17:00 ir 19:00

Šeštadienį, gegužės 23 d. 17:00 ir 19:00

Olandijos menininkės Jantinės Wijnjos paskaita-performansas „Ted Owens: antroji banga“

Penktadienį, gegužės 22 d. 18:00 ŠMC skaitykloje

(Renginys vyks anglų ir lietuvių kalbomis)

Tai tęstinio menininkės projekto, kuriame ji tyrinėja amerikiečio Ted Owens asmenybę ir įvairias jo biografijos versijas, paskutinė dalis.

Tedui Owensui toks pasaulis, kokį pažįsta dauguma mūsų, didelės įtakos neturėjo. Visą gyvenimą jį persekiojo keisti elektros reiškiniai: jam prisiartinus užtemdavo televizorių ekranai, gesdavo gatvių žibintai;

prieš keturiasdešimt metų Tedas Owensas išgarsėjo pareiškimais, esą jis geba veikti oro sąlygas. Owensas tvirtino, kad jis gali ne tik nuspėti, bet ir sukelti perkūnijas, uraganus, vulkanų išsiveržimus ir kitus reiškinius, kuriuos pats vadino „bjauriu oru“. Save patį jis vadino „PK Man“ ir norėjo, kad taip jį vadintų kiti; pagal herojinių komiksų tradicijas sukurto pseudonimo raidėmis „PK“ jis užkodavo savo „supergalią“ – pshichokinezę. Pasak liudininkų, Owensas pasižymėjo itin spalvingu bei kerštingu charakteriu. Šilto, įsakmaus balso savininkas, be perstojo galvojantis tik apie save ir savo galias, keliavo per pasaulį ieškodamas Lochneso pabaisos ir Piramidžių paslapčių.

Per visą savo karjerą žurnalistams, mokslininkams ir politikams jis išsiuntinėjo šimtus iškarpų iš spaudos, laiškų, kelionių ataskaitų ir garso įrašų. Įvairiuose archyvuose liko šūsnys dokumentų. Owensas be perstojo siekė, kad jo galios būtų ištirtos ir pagrįstos moksliškai. Spėjama, kad pasiekti šį tikslą jam labiausiai sukliudė jo atšiaurus charakteris.

Tedo Owenso archyvą galima rasti jo biografo Jeffrey Mishlove namuose Las Vegase. Jeffrey Mishlove yra vienintelis žmogus Jungtinėse Amerikos Valstijose, apsigynęs parapshichologijos srities daktaro laipsnį.

Po Tedo Owenso mirties 1987 m. jo gyvenimo faktai atsiveria kiek kitu kampu. Bandymai įrodyti teisybę – pagrindinis Owenso rūpestis jam dar esant gyvam – traukiasi į antrą planą, užleisdami vietą nuostabos kupiniems jį pažinojusiųjų ir jo sekėjų liudijimams.

Menininkė Jantine Wijnja tyrinėja, kaip Tedo Owenso gyvenimo istorija tampa mitu. Jos projekto centre – žinių apie Owensą „antroji banga“, pomirtiniai jį pažinojusių ir juo besidominčių žmonių liudijimai. Multimedijinėje paskaitoje-performanse naudojami Owenso kelionių dienoraščių ir jo kaupto archyvo fragmentai, spalvingi komentarai interneto forumuose, interviu su Owenso dukra Lornie, jo biografu Jeffrey Mishlove, Mishlove agente Rita Rosenkranz, žurnalistu Wayne‘u Groveriu ir kitais.

Paskaita-performansas „Ted Owens: antroji banga“ (www.ripplenumbertwo.eu) užbaigs du metus trukusį projektą ir vėliau bus pristatyta Amsterdame. Projektas įgyvendintas su Mondriaano fondo ir Amsterdamo meno fondo parama.

Paskutinį parodos savaitgalį pagaliau galėsite atsidaryti sąskaitą Georg Keller banke:

Georg Keller parodoje eksponuoja visų šiuo metu banko filiale esančių sąskaitų duomenis. Paskutinėmis parodos dienomis menininkas pakvies jus atsidaryti šiame banke sąskaitą. Rodyti daug nėra ką, nes jame saugomi pinigai lieka kur padėti, o ne dalyvauja įvairiose operacijose uždirbinėdami dividendus jums ir pelną menininkui-bankininkui. Kaip įprasta, į sąskaitą įdėti pinigai bus gražinti jų savininkui pareikalavus. Kol kas ne itin populiarios šio banko paslaugos netrukus gali sulaukti savo momento, nes pagrindiniai jo konkurentai – visi likę Šveicarijos bankai – šiuo metu kenčia dėl itin aktyvaus tarptautinio spaudimo keisti savo darbo principus. Šveicarija garsėja kaip pasaulio turtų saugotoja, nusipelniusi šio titulo pirmiausia jos bankų garantuojamo klientų konfidencialumo dėka; pasirodo, šiais paslapties įžadais naudojasi didžiulis kontingentas tų, kuriems rūpi slėpti mokesčius, tame tarpe ir besivystančių šalių diktatoriai.

San Keller lėlių spektaklis „Menininkas ir policininkas“, 2008-2009

Gegužės 23 d., šeštadienį, 18:00

(Spektaklis vyks lietuvių kalba)

Spektaklis sukurtas pagal Šveicarijos, Lietuvos ir kitų šalių menininkų pasakojimus apie jų susidūrimus su policija. Tiksli spektaklio vieta bus paskelbta vėliau, sekite Šiuolaikinio meno centro naujienas.

Paroda „Kintančios tapatybės. (Šveicarijos) menas dabar“ veiks iki sekmadienio, gegužės 24 d., 19:30

Reklama

Žymos: , , , ,

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: