Meno kritika išplėstame lauke

by

Internetinis šiuolaikinio meno žurnalas artnews.lt, Šiuolaikinio meno centras (www.cac.lt) bei Nacionalinės dailės galerijos informacijos centras (www.ic.ndg.lt) kviečia į antrąjį tarptautinių meno kritikų dirbtuvių THREE USES OF THE KNIFE užsiėmimą šį penktadienį, spalio 23 d. Nacionalinės dailės galerijos auditorijoje.
Antroji dirbtuvių diena skirta temai „Meno kritika išplėstame lauke“. Šį kartą bus analizuojama šiuolaikinės meno kritikos situacija ir aptariami šiandien aktualūs klausimai. Šiose dirbtuvėse dalyvaus pripažinti meno kritikai bei kuratoriai Anders Kreuger (Švedija), Jan Verwoert (Nyderlandai) bei Vivian Rehberg (Prancūzija). Dienos pabaigoje įvyks apibendrinanti diskusija su dirbtuvių lektoriais ir dalyviais, kurią moderuos dailėtyrininkė ir kuratorė, Nacionalinės dailės galerijos vadovė Lolita Jablonskienė.
Rytinė diskusija, vedama Vivian Rehberg, Anders Kreuger bei Jan Verwoert,  bus skirta rašymo apie objektus (artefaktus) aptarimui: kaip kurti tekstą apie objektą, nepamirštant paties objekto bei kiti aprašymo būdai. Šios diskusijos atspirties taškas – Nacionalinėje dailės galerijoje veikianti paroda „Šaltojo karo metų modernizmas. Menas ir dizainas 1945-1970“.
Prancūzų meno kritikė Vivian Rehberg publikuoja savo tekstus tokiuose žurnaluose kaip „Frieze“, „Artforum“ ir kt., yra Paryžiaus Parsons dizaino ir meno akademijos dėstytoja.  Pranešimu „Meno kritika meno istorijoje bei per meno istoriją“ ji atkreips dėmesį į egzistuojančias ar tariamas skirtis tarp meno istorijos rašymo ir meno kritikos: ji kviečia atkreipti dėmesį į vadinamuosius objektyvų ir subjektyvų rašymo būdus, istorijos ir kritikos disciplinų tyrimo metodus, autoriaus ir vertintojo balsą, ir įvairiausius susitarimus, siejančius, skiriančius ir apibrėžiančius šias dvi disciplinas.
Švedų rašytojas, menotyrininkas, Malmės dailės akademijos direktorius ir Lundo parodų rūmų kuratorius, lietuvos meno publikai pažįstamas kaip parodos „Lietuvos dailė ΄01: Savigarba“ kuratorius Anders Kreuger kalbės apie mikropolitinį kuravimą ir rašymą. Atspirties tašku pasirinktas žymaus amerikiečių meno kritiko bei istoriko Michaelo Friedo tekstas apie vieno garsiausių XIX a. Vokietijos dailininkų Adolpho Menzelio tapybą. Bus siekiam kritiškai pažvelgti į teoretiko naudojamą, dažnai konservatyvų diskursą, ieškant jam alternatyvų ir kontekstualizuojant jį mikropolitinio kuravimo ir rašymo lauke.

Atsižvelgdamas į tai, kad parodų apžvalgos išlieka viena svarbiausių meno kritikos formų, Anders Kreuger taip pat pakvies į palyginamąją studiją, kurioje kartu su dirbtuvių dalyviais analizuos dviejų įtakingų meno kritikų Lynne Cooke bei Diedrich Diedrichsen recenzijas apie 53-iąją Venecijos bienalę.

Nyderlandų meno kritikas, kultūrologas, vienas iš žurnalo „Frieze“ redaktorių Jan Verwoert savo paskaitoje „Neįmanoma autorystės galia“ klausimą apie meno kritikos vaidmenį šiandien kels atsispirdamas nuo psichoanalitinės teorijos, aptardamas kritikos krizės reiškinį ir galios vaidmenų pasiskirstymą.

Renginys bus nemokamas ir vyks anglų kalba. Dalyvių registracijos formą, lektorių rekomenduotus skaitinius ir išsamesnes dalyvių biografijas rasite adresu  HYPERLINK “http://www.3-uses-of-the-knife.lt/“ \t “_blank“ http://www.3-uses-of-the-knife.lt.
Papildomą informaciją teikia Neringa Černiauskaitė, mob. tel.: 8 655 93347, el.p.:  HYPERLINK “mailto:neringa@artnews.lt“ neringa@artnews.lt; Dovilė Tumpytė, tel. 8 5 212 2997, el.p.:  HYPERLINK “mailto:dovile@ndg.lt“ dovile@ndg.lt

Renginio programa:

9.45 – 10.00 Dalyvių registracija.
10.00 – 10.15 Trumpas dirbtuvių bei dienos programos pristatymas NDG
auditorijoje.
10.15 – 12.00 Apsilankymas parodoje „Šaltojo karo metų modernizmas.
Menas ir dizainas 1945-1970“. Diskusija: artefaktų  aprašymas: kaip kurti tekstą apie objektą, nepamirštant paties objekto ir kiti įvairūs būdai. Diskusiją ves Vivian Rehberg, Anders Kreuger bei Jan Verwoert.
12.00 – 13.00 Pietų pertrauka.
13.00 – 13.30 „Meno kritika meno istorijoje bei per meno istoriją“, Vivian Rehberg pranešimas.
13.30 – 14.00 „Mikropolitins kuravimas bei rašymas“, Anders Kreuger pranešimas.
14.00 – 14.30 Palyginamoji studija su seminaro dalyviais, kurią ves
Anders Kreuger.
14.30 – 15.00 Kavos pertrauka
15.00 – 15.30 „Neįmanoma autorystės galia“, Jan Verwoert paskaita.
16.00 – 17.00 Apibendrinanti diskusija su Anders Kreuger, Vivian Rehberg
ir Jan Verwoert. Moderatorė – Lolita Jablonskienė.

Daugiau apie renginius:
THREE USES OF THE KNIFE – tarptautinės kūrybinės dirbtuvės bei seminarai meno kritikams. Į jas kviečiami pripažinti redaktoriai, rašytojai, meno kritikai, kultūrologai ir menininkai iš Prancūzijos, Didžiosios Britanijos, Olandijos, Švedijos, Lietuvos, Libano.
Tarptautinės dirbtuvės pavadintos pagal teatro teoretiko David Mamet knygą “Three Uses of the Knife: On the Nature and Purpose of Drama” („Trys peilio paskirtys: apie dramos prigimtį ir naudą“). Joje tyrinėjamas teatro ir gyvenimo santykis, išskirtinį dėmesį skiriant dramai kaip žanrui. Kūrybinių dirbtuvių meno kritikams siekis – naujai pažvelgti į šiuolaikinio meno kritikos žanrus, funkcijas, strategijas ir pergalvoti jos galimybes.
Trečiąją dirbtuvių dieną, lapkričio 6 d., penktadienį ŠMC skaitykloje  vyks vadinamieji „atvejo tyrimai“ (angl. case studies), kurių metu dirbtuvių dalyviai susipažins su autentiškais, originaliais žymių menininkų, dizainerių, istorikų, literatų rašymo būdais ir užduotimis, teksto kaip meno ir meno kaip teksto tyrinėjimus. Joje dalyvaus britų rašytojas, performansų menininkas, knygų dizaineris, žurnalo „F.R. David“ redaktorius Will Holder; airė rašytoja, „Art Writing“ disciplinos dėstytoja Londono Goldsmith koledže, žurnalo “The Happy Hypocrite“ redaktorė Maria Fusco; libanietis rašytojas, kino teoretikas bei video menininkas Jalal Toufic.
Ketvirtoji diena (lapkričio 20 d., NDG auditorija) skirta Lietuvos meno kritikos situacijos apžvalgai ir pasiūlymams. Ji supažindins su šiuolaikinio meno nagrinėjimo galimybėmis platesniuose kontekstuose: literatūroje, šiuolaikinėje psichoanalizėje, filosofijoje. Dirbtuvių metu bus siekiama atskleisti tarpdiscipliniškumo svarbą nagrinėjant šiuolaikinio meno procesus.  Šiuose užsiėmimuose dalyvaus filosofas, antropologas, filosofijos profesorius Gintautas Mažeikis; humanitarinių mokslų (filosofijos krypties) daktarė, knygų sudarytoja, vertėja Audronė Žukauskaitė; kultūros tyrinėtojas, Vytauto Didžiojo ir Vilniaus universitetų dėstytojas Artūras Tereškinas;  menotyros daktarė, Filosofijos, kultūros ir meno instituto darbuotoja Erika Grigoravičienė; Lietuvos meno kritikos „krikštatėvis“ Alfonsas Andriuškevičius. Dieną užbaigs apibendrinanti diskusija, kurią moderuos kuratorė ir meno kritikė Laima Kreivytė.
Visos dirbtuvės, išskyrus ketvirtąją dieną, vyks anglų kalba. Renginiai nemokami. Visą informaciją  apie THREE USES OF THE KNIFE bei pasiruošimo dirbtuvėms medžiagą galite rasti internetinėje svetainėje:   HYPERLINK “http://www.3-uses-of-the-knife.lt/“ \t “_blank“ http://www.3-uses-of-the-knife.lt
Papildomą informaciją teikia Neringa Černiauskaitė, mob. tel.: 8 655 93347, el.p.  HYPERLINK “mailto:neringa@artnews.lt“ neringa@artnews.lt

Reklama

Žymos:

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s


%d bloggers like this: