Menas, verslas, trialektika ir kiti dalykai ŠMC skaitykloje

by

Kviečiame į paskaitas ŠMC skaitykloje.

Lapkričio 17 d., antradienį, 18 val.

Reiu Tüür, Redas Diržys. Absurdo Estija – Talinas liepsnose. Trialektika

1. Paskaita kaip trialektinis ne-meno performansas.

2009 m. abu pranešėjai jau yra 3 kartus praktikavę trišalį futbolą: Telšiuose, Viimsi ir Alytuje. Redas Diržys dar išbandė šių praktikų veiksmingumą Niujorke, kai stažavosi pas trialektikos teoretiką Paulą Ryaną, kuris vystė šią teoriją jau nuo 7-ojo dešimtmečio.

2. Anarchijos ir monarchijos socialinė studija.

Abu pranešėjai yra pagarsėję neįprastais sprendimais ir yra sunkiai prognozuojami, bet tuo pat metu yra puikūs vadybos specialistai ir turi ilgametę vadovavimo institucijoms patirtį.

3. Pärnu „Academia Non Grata“ ir dabartinės post-nongratiškos institucijos.

Paskaitos taikiklyje – mūsų Laisvajį universitetą primenanti Pärnu „Academia Non Grata“, įkurta 1995 metais ir galiausiai pripažinta kaip aukštojo mokslo institucija.

4. Dvasinė Alytaus meno streiko propaganda.

Baigiamasis žodis bus skirtas Alytaus meno streikui, kurio pagrindinis šūkis – „Padek Vilnių!” Kadangi nė vienas vilnietis dailininkas dar neprisijungė prie meno streiko, pranešėjai skirs šiek tiek laiko dvasinei propagandai buvusioje pagrindinėje meno šventovėje, juolab, kad ketinama fakelą perduoti į estų rankas.

5. Idėjinis jam session ir breinstormingas.

Pastaba: Jeigu LUNI studentai nesusirinktų, pranešėjai bendraus vienas su kitu.

Lapkričio 18 d., trečiadienį, 18 val.

Reiu Tüür. Menas ir verslas

Paskaitoje bus kalbama apie meną ir verslą pagal Charleso Handy knygą „Vadybos dievai“ (Charles Handy „Gods of Management”). Aptariamos vizualinio meno sceną kuriančios institucijos. Diskusija: „Kokio tipo institucijos gali būti lengvai įkuriamos bet kurio iš mūsų”. Idėjinis jam session ir breinstormingas.

Reiu Tüür – tapytojas. Gimė 1974 m. Haapsalu (Estija), yra Estijos menų akademijos ir London City University magistrantas. Tarptautinę meno karjerą pradėjo 1988 m. nuo pašto meno projekto „Self-portrait“ („Autoportretas“). Nuo 1992 m. – profesionalaus meno parodų dalyvis. 1993 m. prisijungė prie Estijos pop-arto menininkų grupės „Kursi Koolkond“. Nuo 1995 m. dirbo vizualiųjų menų dėstytoju „SÜTEVAKA” menų kolegijoje. Savo darbus eksponavo Estijoje, Italijoje, Vokietijoje, Norvegijoje, Danijoje, Albanijoje, Suomijoje, taip pat surengė kelias dešimtis personalinių parodų pagrindinėse Estijos galerijose. 1996 metais laimėjo UNESCO organizuotą konkursą kurti mozaikas Ravenos mieste. Penkerius metus ėjo direktoriaus pareigas Kunstihoone (www.kunstihoone.ee) galerijoje. Buvo laisvosios menų akademijos „Academia Non Grata“ dalyvis ir rektorius. 2008 m. R. Tüür bandė dirbti „Talinas – 2011 m. Estijos kultūros sostinė” projekte, tačiau greitai juo nusivylė. Tam turėjo įtakos ir susitikimas su Redu Diržiu Logumklosteryje, Danijoje. Šiuo metu R. Tüür dirba galerijoje „Galerii Ark Royal”.

Reiu Tüür: „Menininkai ir intelektualai nustojo elgtis pagal savo tikrąją prigimtį bei idealus, dominuojančios srovės yra priimamos kaip neišvengiamos. Beprotiškomis  pastangomis menininkai stengiasi prie jų pritapti. Meno sfera jau seniai nebėra suinteresuota ieškoti ryšio su esminiais dalykais, daugiausia energijos menų mokymo institucijose yra iššvaistoma formaliam struktūrizavimui ir formaliems veiksmams. Pagrindinių menų mokymo institucijų vadovybė pripažįsta, jog jų rankos yra surištos, nes anot jų, standartų diegimas yra vienintelis kelias menininkui integruotis į platesnę sistemą ir išvengti „nereikalingo“ statuso. Stebėtina, kaip greitai estų intelektualai įsitraukė į šią pateptųjų mašineriją.“

Nuorodos:

http://www.nongrata.ee/

http://academianongrata.multiply.com/

Redas Diržys – dailininkas, 1991 m. baigęs Estijos menų universitetą (dabar – akademija), mokytojas, kritikas ir aktyvistas, besireiškiantis daugiausia vizualaus meno srityje. Šiuo metu aktyviai organizuoja meno streiko iniciatyvas, nukreiptas prieš „rimtosios kultūros“ struktūras, bei kuria jų pritaikymo praktikoje technologijas. Nuo 1993 metų organizuoja nepriklausomus meninius įvykius, kurie laipsniškai įgavo Alytaus bienalės formatą. Nuo 1995 m. vadovauja Alytaus dailės mokyklai.

Redas Diržys:Kiekvienas meno streikininkas turi įsisąmoninti, kad nei menininko vardas, nei jo kuriami produktai (paprastai vadinami menu) neturi jokios socialinės prasmės, jie yra tik simuliacinis elementas pridėtinei vertei sukurti. Čia nekalbu apie meno rinką, kuri egzistuoja tik ekonomiškai stipriose šalyse arba – dar tiksliau – tik keliuose ekonominiuose centruose: Niujorke, Londone, Berlyne, Milane… Kalbu apie tam tikrą biurokratinį kultūros antstatą, kurio tikslas – suteikti „žmogišką“ veidą liberaliam kapitalizmui kiekvienoje šalyje ir visame pasaulyje. Palaidokite iliuzijas – tai tik verslas!”

Šiuolaikinio meno centras
Vokiečių 2, LT – 01130, Vilnius
tel: 8 5 2608960, fax: 8 5 2623954
el. paštas: info@cac.lt // www.cac.lt

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: